inequality

خوش آمدید, میهمان گرامی
لطفاً برای فعالیت در انجمن و استفاده از امکانات سایت ثبت نام کنید.
چنانچه قبلاً ثبت نام کرده اید، با درج مشخصات کاربری خود وارد شوید.

اخبار:

* آخرین پست ها

پاسخ : اشتراک تجربه ای جالب توسط واتوواتو
[امروز ساعت ۰۳:۰۸:۵۳]

پاسخ : عرق سیب توسط واتوواتو
[امروز ساعت ۰۲:۴۳:۲۳]

پاسخ : تهیه کونیاک به چه طریق است؟؟؟ توسط واتوواتو
[امروز ساعت ۰۲:۴۲:۴۴]

پاسخ : تهیه هیدرومتر و مترومتر توسط milad_sh
[امروز ساعت ۰۲:۳۷:۴۸]

پاسخ : عرق گیری از شراب سیب (ودکا سیب) توسط mrock13
[امروز ساعت ۰۲:۳۷:۲۵]

اشتراک تجربه ای جالب توسط HnD
[امروز ساعت ۰۲:۰۸:۴۹]

نویسنده تاپیک: روشی ساده برای آببندی راحت و نصب قفل هوا  (دفعات بازدید: 2400 بار)

آفلاین Hossein

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 24
    • مشاهدۀ نمایه
روشی ساده برای آببندی راحت و نصب قفل هوا
« در: ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۲:۰۹ »
یکی از مشکلاتی که طی پروسه ساخت ،من همیشه باهاش درگیر بودم آببندی ظرف و نصب قفل هواست.
اگر از بشکه های 50-60 لیتری به بالا استفاده میکنید برای هربار بستن درب ظرف میبایست مقدار زیادی چسب مصرف کنید ، حالا پول چسب فدای سرتون، این بوی چسب هست که تا مدتها توی محیط میمونه و اذیت کننده است. اگر از ظروف کوچکتر مثل دبه هم استفاده میکنید، معمولا آببندی اونها با گذاشتن پلاستیک و بستن درب  چندان مطمئن نیست و اگر مثل من روی جریان آببندی بودن درب ظرف وسواس داشته باشید باز هم در آخر کار اطراف درب دبه رو چسب مالی خواهید کرد. یه عده هم از ظروف شیشه ای با درب چوب پنبه ای استفاده میکنند که خیلی هم خوبه، اما مشکلش حجم کم اونهاست.
بعد از مدتها سعی و خطا و امتحان ظروف مختلف ، من ظروف آب معدنی  18 یا 19 لیتری موجود در بازار(مثل سقا یا سوپرایز) را انتخاب کردم. اول اینکه حجم خوبی دارند و در هر کودوم میشه حدود  14-15 لیتر مایع ریخت. دوم اینکه دسترسی بهشون راحته و به قیمت حداکثر 8000 تومان در بازار پیدا میشن. سوم اینکه شستشوی آونها برای استفاده مجدد با کمی آب گرم و مایع جرم گیر انجام پذیره. چهارم اینکه جنسشون عموما یا پت هست یا پلی کربنات که هر دو گرید غذایی دارند.اما مهترین نکته امکان آببندی راحت اونها هست. همونطورکه در یک تاپیک دیگه هم توضیح دادم شرکت آب معدنی سقا شیرهایی برای همین ظروف ساخته که کاملا ظرف را آببندی میکنه. این شیرها شامل دو بخش زیرین و بالایی هست. تنها کاری که باید کرد اینه که اهرم و فنر قسمت بالایی را خارج کنیم، و مسیر های اضافی را یکبار برای همیشه با چسب آکواریوم پر کنیم.از داخل سوراخ وسط شیر میشه یک شیلنگ حدود 60-70 سانتی عبور داد و اون را فیکس کرد و به همون روال همیشه داخل ظرف آب قرار داد. یا اینکه داخل اون سوراخ قفل هوای آماده نصب کنیم. به همین راحتی. با این کار نه تنها ظرف کاملا آببندی میشه بلکه برای باز و بست کردن و نمونه برداری و ... کارما راحته و دیگه هیچوقت نیازی به چسب نداریم.درادامه چند عکس از این درب و قفل هوا گذاشتم. امیدوارم به دردتون بخوره.

به این پست 3 فایل،پیوست شده است.برای مشاهده یا دانلود لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
DSC_0336.JPG
DSC_0367.JPG
photo_2016-06-15_18-41-20.jpg

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: moslem, ح ر, bahmanyar, ساکارو

آفلاین datam

• مدیر آبجوسازی
  • تعداد پست کاربر: 1002
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #1 در: ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۴:۱۹:۰۵ »
با درود به استاد هدل و دوستان پیشکسوت
البته اینکه ظروف اب معدنی های سقا درب های متعددی دارن وصد البته که هزینه این کار رو هم جدا میگیرن شکی نیست , ولی کلا ظروف pet چه در سایز بزرگ و چه در سایز های کوچک زیاد برای نوشیدنی های الکلی و همچنین نوشیدنی هایی با PH  زیر 7 , مثل ترشیجات و .. زیاد مناسب نیستن بخصوص اگه قرار باشه نوشیدنی های الکل دار  , مدت زیادی در این ظروف بمونن که وامصیبتا ,  اگر  از این ظروف در سیستم کگ استقبال کردم دلیلش اینه که نهایت مدت زمانی که ابجو در کگ میمونه با احتساب زمان گاز دار شدنش , حدودا  10 روز بیشتر نمیشه (حداقل برای من و دوستان که اینطوره  ;D ) و ابجو زیاد در تماس با مواد پلیمری نخواهد بود  ولی خوب بهر حال در جایی که اجبار هست ناگزیر از استفاده ایم و خوب باید که مضرات و ضعف های وارده روهم بپذیریم حالا از مقوله مناسب نبودن ظروف پلیمری که بگذریم دوستانی که در ظروف اب معنی اقدام به ساخت ابجو میکنن حتما نیازی به داشتن ظروف سقا نیست البته اون ظروف خیلی مجهزترند ولی نقطه ضعف های خودشون رو هم , بلطبع دارن ویکی از اون نقطه ها , ضعف نبود دسته برای جابجایه و ...
 برای ابندی کردن بسادگی و با کمی حوصله میشه هر ظرفی  رو با  متعلقاتش , مجهز به قفل هوا و ابندی کامل نمود و این عکس ها  مال نمونه ای هست که من 4 سال پیش زمانی که با ظروف اب معدنی کار میکردم (ابجو میساختم) داشتم ولی با توصیه های مکرر استاد و تجربه شخصی خودم در رابطه با تفاوت مزه ابجوی ساخته شده در ظروف ابمعدنی  با ظروف شیشه ای و استیل , تصمیم گرفتم که این دبه ها رو به فراموشی بسپارم
 این چندتا عکس رو , پیوست همین پست میکنم تا دبه و قفل هوای نصب شده روی ان رو نشون داده باشم
موفق باشید

به این پست 3 فایل،پیوست شده است.برای مشاهده یا دانلود لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
DSC_0093.JPG
DSC_0100.JPG
DSC_0102.JPG
چو ایران نباشد تن من مباد..

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: ح ر, Hossein, bahmanyar, ساکارو

آفلاین ح ر

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 142
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #2 در: ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۱:۵۰ »
درود بر استاد هدل
سپاس استاد داتام بابت توضیح مبسوطی که فرمودید.
پاینده باشید

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: datam

آفلاین Hossein

• علاقمند آبجوسازی
  • *
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #3 در: ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۵:۴۲:۰۶ »
با تشکر از جناب datam بابت پاسخ مکفی و مبسوط شما. در مورد افت کیفیت در ظروف پت با شما موافق هستم.اما ظروف شرکت سقا، از جنس پلی کربنات هستند و با ظروف دیگر شرکتها متفاوتند. (این را از مسولین انبار خود شرکت شنیدم). و گرید غذایی بالاتری دارند. در مورد داشتن دسته برای جابجایی هم ظروف شرکت سوپرایز موجود هستند که دسته دارند اما باز مسله افت مواد سازنده باید درنظر گرفته بشه. روش شما هم برای آببندی طبق عکسهای موجود، جالب بود، منتها بنده روی آببند بودن درب ها بشدت وسواس دارم. و قبلا از همین روش شما استفاده میکردم. اما چون چند بار متوجه خروج هوا از محل درب شدم، اونرو بدقت چسبکاری میکردم. که در روش پیشنهادی بنده "چسب" حذف شده.در مورد کیفیت بالای آببند بودن این روش هم که در اون تاپیک مربوط به کگ توضیحاتی خدمت دوستان عرض کردم.
در گذشته،از ظروف آلومینیومی، با واشر و یک پولیکش هم برای آببند کردن درب استفاده کردم اما چون دوست دارم داخل ظروف شفاف پروسه طی بشه، ازاونها هم صرف نظر کردم.مضاف بر اینکه آلومینیوم برای سلامتی ضرر داره؛)
در نهایت، از شما یا دیگر دوستان خواهشمندم چنانچه ظروف شیشه ای بزرگ با قابلیت آببند شدن و شستشو سراغ دارند، در همین تاپیک معرفی نمایند تا بنده حقیر و دیگر دوستان هم بتونیم ازشون استفاده کنیم.(البته شیشه  قرابه در تاپیک دیگری معرفی شده که عالیست،  اما فقط کمی گران و کمیابه)
با تشکر

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: محمد رضاا

آفلاین عباس

• علاقمند آبجوسازی
  • *
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #4 در: ۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۹:۱۵ »
با سلام خدمت اساتید محترم
می خواستم بدونم استفاده از بادکنک به جای این همه دردسر، مورد خاصی داره یا نه؟ من بعد از مدتی مشغول شدن با انواع روشهای مختلف، آخر سر از بادکنک استفاده کردم که با دهانه هر نوع ظرفی هم سازگاره.

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: master

آفلاین datam

• مدیر آبجوسازی
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #5 در: ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۶:۰۹ »
یا درود مجدد
دوست عزیز  قفل هوا و قفل تخمیر  وسیله ای هست که تقریبا 90درصد ابجوسازان خانگی از ان برای تضمین سلامت تخمیر  خود استفاده میکنند حالا شما اگه میتونین  بادکنک رو  ضدعفونی کنید و همینطور ضدعفونی تا اخر تخمیر نگهدارید چرا که نشه ؟  ببینید اساسا کار قفل های تخمیر و هوا , این هست که اجازه ورود هوای الوده رو به داخل مخزن ندهد حالا شما بهر ترتیبی  این روند رو , روی سیستمتان پیاده کنید مورد قبوله فقط اگاه باشید که در تخمیر اولیه بخاطر شدت فشار داخلی مخزن , میکروب ها و باکتریها , کمترامکان ورود به داخل مخزن رو دارند حتی اگه سیستم قفل تخمیر شما ناقص کار کند باز هم امکان الودگی کمه چون فشار داخل مخزن  اجازه ورود هیچگونه باکتری مفید و یا مضر را نمیدهد  ولی در تخمیر ثانویه  این امکان وجود ندارد واگر محیط اطراف مخزن الوده باشه وسازوکار مناسبی برای قفل تخمیر نداشته باشید  اونوقت هست که سرکارتان به اسیب شناسی خواهد رسید ..
موفق باشید

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: عباس, ساکارو

آفلاین Bahrammt

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 114
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #6 در: ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۷:۰۰ »
سلام
منم از همین ظرفهای پلی کربنات سقا گرفتم .. امروز محصول رو بطری کردم . ولی هیچ ایده ای برای تمیز کردن ظرف ندارم (به خاطر تنگی دهانه آن و عدم دسترسی) . فعلاً مقداری آب و مایع ظرفشویی و کمی سرکه سفید داخلش ریختم و شیر بستم روش و وارونه گذاشتم که قسمتهای بالایی ظرف که جرم گرفته در مایع غرق بشه تا ببینم چی میشه
اگه تجربه ای دارین لطفاً ما رو بی نصیب نذارین
با تشکر

آفلاین پویا

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 31
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #7 در: ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۵:۵۷ »
سلام دوست من
اتفاقا منم همین مشکل رو داشتم،به خاطر دهان تنگ دبه سخت بود تمیز کردنش
اما با پودر سافتلن طلایی راحت تمیز میشه،به این صورت که پودر رو بریزین و تا لبه دبه آب بریزین و بذارین 24 یا 48 ساعت بگذره،کامل تمیز میشه
موفق باشد

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: Hossein, Bahrammt, ساکارو, محمد رضاا

آفلاین Bahrammt

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 114
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #8 در: ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۹:۲۶ »
پویا خان
بی نهایت از تجربه مفید شما ممنونم .. عجب معجونیه سافتلن ... هنوز 1 ساعت نشده بیشتر جرمها از بین رفتن!!

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: پویا

آفلاین datam

• مدیر آبجوسازی
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #9 در: ۲۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۳:۳۶ »
با درود مجدد
در زمان استفاده از پودر سافتلن و یا هر ماده دیگری مراقب بوی بجا مانده از ماده شستشو باشید پودر سافتلن طلایی بوی شدیدا وحشتناکی داره که روی ابجو تاثیر منفی میزاره و بایستی حداقل 5 مرتبه دبه را با اب سرد بشویید و در افتاب و هوا ازاد گذاشته تا بوی ان از بین برود
میتوان با استفاده از لیف های کنفی که از کیسه های حمل نارگیل درست میشوند استفاده کرد بدین شکل که دبه را برای یک روز در اب داغ خیسانده تا رازک های خشک شده و کف های ناشی از تخمیر که به دیواره داخلی دبه چسبیده  و خشک شده نرم شوند سپس لیف کنفی را اعشته به ماده شستشوی بدونه بو (مثل مایع ریکا ) کرده و داخل دبه میکنیم باندازه یک لیوان هم اب در درون دبه ریخته و انگاه با حرکت دورانی دبه باعث میشویم که لیف کنفی که بواسطه یک لیوان اب سنگین شده داخل دبه چرخیده و دبه را تمیز کند
موفق باشید 

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: ساکارو

آفلاین D A R Y L

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 174
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #10 در: ۲۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۴:۳۷ »
درود دوستان
برای خرید شیر تخلیه کارخانه سقا که مشهد هست
برای تهران کسی نمایندگی میشناسه؟
ای مفتی شهر از تو بیدار تریم        *   با این همه مستی ز تو هشیار تریم
تو خون کسان نوشی و ما خون رزان * انصاف بده کدام خون خوار تریم

آفلاین datam

• مدیر آبجوسازی
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #11 در: ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۳:۲۸:۱۶ »
با درود مجدد
جناب S A L E H  این  تاپیک در رابطه با قفل هوا و ابندی اجزای ان در روی دبه اب معدنی میباشد  لطفا در زیر تاپیک دیگران سوال غیر مرتبط با موضوع تاپیک مطرح نکنید بلکه انرا در یک تاپیک جدید در تالاری هم نام با موضوع مطرح کنید تا اگر یک نفر مثل شما  بدنبال ادرس نمایندگی شرکت سقا میگشت با مروری بر روی عناوین تاپیک ها , به تاپیک مورد نطر رسیده و نظرات دوستان رو مطالعه کنه  باسپاس
موفق باشید

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: ساکارو, محمد رضاا

آفلاین D A R Y L

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 174
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #12 در: ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۵:۳۷ »
درود دوستان عزیز
من چوپ پنبه حالت لاستیکی پیدا کردم که فود گرید هم هست و بورس اون ناصر خسرو هست
البته سعی کنید همه مغازه ها اون راسه ببینید و قیمت بگیرید من چوب پنبه ای خریدم که از بالا قطر 6 سانت و از پایین 4 سانت هست و  برای بطری های آب معدنی که قطر اونها 5 سانت مناسب هست.
البته دقت کنید قیمت بالای 10 تومن بهتون ندن
اونجا تا 30 تومن هم به من قیمت دادن
کلا در بریدن گوش استاد هستن و ذره ای وجدان ندارن متاسفانه
ای مفتی شهر از تو بیدار تریم        *   با این همه مستی ز تو هشیار تریم
تو خون کسان نوشی و ما خون رزان * انصاف بده کدام خون خوار تریم

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: ساکارو