inequality

خوش آمدید, میهمان گرامی
لطفاً برای فعالیت در انجمن و استفاده از امکانات سایت ثبت نام کنید.
چنانچه قبلاً ثبت نام کرده اید، با درج مشخصات کاربری خود وارد شوید.

اخبار:

* آخرین پست ها

پاسخ : دمای دماسنج توسط واتوواتو
[امروز ساعت ۰۱:۰۴:۴۷]

پاسخ : شراب کشمش جهت تقطیر توسط واتوواتو
[امروز ساعت ۰۰:۴۹:۲۷]

پاسخ : رفع بوی بد شلنگ پس از تقطیر توسط hamid.mh64
[امروز ساعت ۰۰:۴۵:۳۰]

پاسخ : طرز تهیه ۲۰ لیتر اب و۵ کیلو شکر برای تقطیر توسط mohammad1981
[دیروز ساعت ۲۳:۵۸:۳۸]

مشكل در فرايند تخمير دوم توسط Meraj
[دیروز ساعت ۲۲:۱۴:۰۳]

پاسخ : بطری شیشه ای یا بطری پلاستیکی توسط sardar63
[دیروز ساعت ۲۲:۱۲:۲۱]

نویسنده تاپیک: تخمیر پذیر پایین عصاره مالت ایرانی  (دفعات بازدید: 4064 بار)

آفلاین hooman_ronin

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 26
    • مشاهدۀ نمایه
تخمیر پذیر پایین عصاره مالت ایرانی
« پاسخ #30 در: ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۸:۰۳ »
با سلام خدمت تمامی اساتید
من سوالی در مورد تخمیر پذیری عصاره مالت داشتم
 اینکه چند روش پیشنهاد شده که یکی از روشها  استفاده از دانه ی مالت ساده که بصورت "کیسه ی مالتها را در دمای ۶۵ درجه برای یک تا دو ساعت در حریره می خیسانیم" ولی در  روش خیساندن بعد از پخت که توضیح داده شده   " می توانیم پس از پخت هم این کار یعنی خیساندن مالت در حریره را انجام دهیم ولی ریسک آلوده شدن حریره در این حالت بالاست".
 حالا سوال من اینجاست که ایا میشود در پایان یک ساعت دیگ پخت مثلا ده دقیقه اخر کیسه مالت نیم کوب شده را قرار داد تا بر اثر ده دقیقه جوشیدن ضد عفونی شده و بعد دما را به 65 رساند و یک تا دو ساعت دما راثابت نگه داشته و بعد از انکه انزیمها حسابی کارشونو انجام دادن حرارت رو به زیر 30 درجه رسوند مخمر زنی و بقیه کارها ......
با تشکر

آفلاین Mahmoud

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 49
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #31 در: ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۵:۱۵ »
[میهمانان مجاز به مشاهدۀ لینکها نیستند.لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید ]
با سلام خدمت تمامی اساتید
من سوالی در مورد تخمیر پذیری عصاره مالت داشتم
 اینکه چند روش پیشنهاد شده که یکی از روشها  استفاده از دانه ی مالت ساده که بصورت "کیسه ی مالتها را در دمای ۶۵ درجه برای یک تا دو ساعت در حریره می خیسانیم" ولی در  روش خیساندن بعد از پخت که توضیح داده شده   " می توانیم پس از پخت هم این کار یعنی خیساندن مالت در حریره را انجام دهیم ولی ریسک آلوده شدن حریره در این حالت بالاست".
 حالا سوال من اینجاست که ایا میشود در پایان یک ساعت دیگ پخت مثلا ده دقیقه اخر کیسه مالت نیم کوب شده را قرار داد تا بر اثر ده دقیقه جوشیدن ضد عفونی شده و بعد دما را به 65 رساند و یک تا دو ساعت دما راثابت نگه داشته و بعد از انکه انزیمها حسابی کارشونو انجام دادن حرارت رو به زیر 30 درجه رسوند مخمر زنی و بقیه کارها ......
با تشکر
در این روش هدف از جوشاندن بعد از خیساندن، فقط ضدعفونی نیست. بلکه با جوشاندن حریره، آنزیم‌هایی که در طی این یک ساعت در دمای 65 درجه تولید شده بوند هم میمیرند. اگر روشی که شما میفرمایید رو انجام بدید آنریم های تولید شده در حریره باقی میمونن و در طی تخمیر اولیه و ثانویه تمامی قندهای حریره رو تجزیه میکنن و در نهایت آبجویی با آبسنجی 1.000 به شما تحویل میده و آبجو با این آبسنجی آبجوی خشکی خواهد بود که ممکنه مورد پسندتون نباشه. پس باید مقداری قند غیرقابل تخمیر در حریره باقی بمونه تا آبسنجی نهایی به یک نرسه. گمونم واسه آبسنجی نهایی حدود 1.025 تا 1.005 معمول باشه.
ولی نیازی هم به این کار نیست! من با این روش یعنی خیساندن یک کیلو مالت در دمای 65 درجه قبل از جوشاندن آبسنجی نهایی رو از حدود 1.040 به 1.005 هم رسوندم البته با 2 ساعت خیسوندن. این اواخر هم با یک ساعت و نیم آبسنجی 1.055 رو به 1.014 رسوندم. که دومی آبجوئه خوش طعم‌تری بود.

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: hooman_ronin

آفلاین Jordano

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 19
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #32 در: ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۳:۴۹ »
با سلام خدمت استاد هدل و سایر بزرگواران
به گمانم این پست جای مناسبی برای طرح سوال بنده باشد. استاد در مقاله ای برای رفع مشکل شیرینی زیادی محصول, خیساندن دانه نیمکوب مالت در حریره را برای یک تا دو ساعت و دمای تقریبا 65 درجه توصیه کرده اند.
اولا همه بهتر از بنده می دانید که آب در تهران در دمایی کمتر و بیشتر از 80 درجه سلسیوس جوش می آید و برای نگه داشتن دما روی 65 درجه باید شعله زیر دیگ را روشن نگه داشت؛ در دمایی نزدیک به جوش. برای ته نگرفتن دیگ باید هر از گاهی آن را هم زد. آیا این اشکالی در فرآیند ایجاد نمی کند؟ یا اصلا من دارم وسواس بیخود نشان می دهم؟
ثانیا نکته مبهم برای بنده در اندازه های این دستور است. من در خانه یک دیگ پانزده لیتری دارم که بعد از پختن و سرد کردن "کل عصاره" و انتقال به دبه تخمیر به آن آب اضافه می کنم. در این دستور باید مالت نیمکوب را همراه کل عصاره بخیسانم و یا لازم است که مالت را با بخشی از عصاره خیسانده و سپس با اضافه کردن مابقی عصاره پخت را شروع کرد؟ (با در نظر گرفتن این که از رازک هم استفاده کنم)
ثالثا نمی‌شود ابتدا مالت کوبیده را در آب خیساند و بعد حریره را اضافه نمود؟
در آخر این که امکان ترکیب روش مالت نیم کوب و پخت دو مرحله ای وجود دارد؟

سپاسگزارم از توصیه ها و همراهی بی منتتان

آفلاین habibpn

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 39
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #33 در: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶:۵۱ »
[میهمانان مجاز به مشاهدۀ لینکها نیستند.لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید ]
با سلام خدمت استاد هدل و سایر بزرگواران
به گمانم این پست جای مناسبی برای طرح سوال بنده باشد. استاد در مقاله ای برای رفع مشکل شیرینی زیادی محصول, خیساندن دانه نیمکوب مالت در حریره را برای یک تا دو ساعت و دمای تقریبا 65 درجه توصیه کرده اند

در این دستور باید مالت نیمکوب را همراه کل عصاره بخیسانم و یا لازم است که مالت را با بخشی از عصاره خیسانده و سپس با اضافه کردن مابقی عصاره پخت را شروع کرد؟
ثالثا نمی‌شود ابتدا مالت کوبیده را در آب خیساند و بعد حریره را اضافه نمود؟
در آخر این که امکان ترکیب روش مالت نیم کوب و پخت دو مرحله ای وجود دارد؟
سپاسگزارم از توصیه ها و همراهی بی منتتان
درود
فکر کنم این متن سوال خیلی از دوستان باشه من هر چی مطالب انجمن رو خوندم جوابی ندیدم
خواهشمندم راهنمایی بفرمایید

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: امید, Jordano

آفلاین Jordano

• علاقمند آبجوسازی
  • *
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #34 در: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۲:۱۱ »
فصل شرابه پرسش ما زیر بهمن تبادل نظر رفقای شراب‌گیر مدفون می‌شه.  ;D

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: habibpn

آفلاین Jordano

• علاقمند آبجوسازی
  • *
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #35 در: ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۵:۰۴ »
هر از گاهی یه چیزی این زیر می‌نویسم که فراموش نشه.

آفلاین datam

• مدیر آبجوسازی
  • تعداد پست کاربر: 1012
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #36 در: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۱:۴۱:۳۵ »
با درود
جناب jordano  قربان اگر مشکلتان فقط تخمیر پذیری عصاره مالت هست که فعلا عصاره مالتی که برای  اعضای انجمن گرفتم و در حال عرضه هست هم بهترین کیفیت رنگ رو داره و هم بهترین کیفیت از جهت گرفتن پروتئین و هم تخمیر پذیری بالایی داره من شخصا با ابسنجی 1.060 به ابسنجی 1.008 رسیدم که خیلی برام اعجاب انگیز بود !! ضمن اینکه من بار ها بدوستان در مورد خیساندن دانه مالت به لحاظ  استخراج انزیم  روش رو توضیح دادم ولی از اونجایی که هیچ چیز در جای خودش نیست و نتنها تازه وارد ین که گاها دوستان قدیمی هم سوالات اینچنینی رو در زیر تاپیک دیگران که عنوانی غیر از موضوع استراخ انزیم داره را , مطرح میکنند و قطعا من هم بر اثر ازدیاد سوالات وکمی وقت , بدونه اینکه متوجه بشم   , زیر ان توضیح داده ام و نتیجه میشه این که الان شما  هرچه دنبال این مطلب میگردید  کمتر پیدا میکنید!!  قطعا چندین جا خودم  توضیح دادم و به احتمال قوی خود استاد هم توضیح داده اند ولی عنوان تاپیکی که باید این پست را در ان پیدا کنیم نمیدونیم چیه !! و اساسا نمیدونیم , کجا باید دنبالش بگردیم !! اولا قربان دانه مالت شرکت به مالت کیفیت عصاره کشی استاندارد نداره چه برسه به اینکه بخواهید از ان انزیم استخراج کنیم البته چرا , گاهی مواقع از دستشان در میرود و اشتباها محصولی استاندارد , درست میشود و این بسته گی به این داره که این محصول مستقیم به نمایندگی و فروشگاه مرکزی به مالت که همه ما با اون در ارتباط هستیم میره یا اینکه نه بین چند کارخانه زیر مجموعه تقسیم میشه و یک دانه از ان هم بهدست ما نمیرسه حالا در خوشبینانه ترین حالت که فرض کنیم به به مالت رسیده ایا ما انقدر خوش شانس هستیم که یک گونی 10 کیلویی از ن به ما برسه یا نه !!اگر برسه اره میتونید با قسمتی از ان  مثلا یک کیلو را نیمکوب کرده و در حریره رقیقی که دمای ان بین 60 تا 65 درجه هست بمدت دو ساعت در ان  خیسانده و هم زده شود هرچه حریره رقیق تر باشه استخراج بهتر صورت میگیره  من شخصا چون دیگ بزرگی دارم حریره م رو رقیق میکنم و دانه ها رو در اون به مدت دو ساعت نگه میدارم و بعد اقدام به جمع کردن کیسه بزرگ ململ میکنم و دانه هارو جدا  کرده  و بقیه را جوشانده و رازک میزنم و در انتها  خزه ایرلندی و  و خنک کردن ..
ولی مدتهاست که این کار رو نمیکنم چون از کل دانه مالت استفاده میکنم که گاهی خوب در میاد و گاهی بد !! یک مرتبه که اصلا دانه ها مالت نشده بودند و بعنوان مالت جو فروختند و بعد اینو در تست ید فهمیدم !! بعدا که با فروشگاه تماس گرفتم  فهمیدیم که اینا اصلا از کارخانه اشتباهی بسته بندی شده اند و مالت نشده اند !!!بهر حال اگر هدف صرفا دونستن بود که این روشش بود و اگر هدف داشتن عصاره مالتی با تخمیر پذیری بالاست که عصاره مالتی که در حال پخش شدن بین اعضا ست بهترین تخمیر پذیری رو داره
موفق باشید 
چو ایران نباشد تن من مباد..

anything