inequality

خوش آمدید, میهمان گرامی
لطفاً برای فعالیت در انجمن و استفاده از امکانات سایت ثبت نام کنید.
چنانچه قبلاً ثبت نام کرده اید، با درج مشخصات کاربری خود وارد شوید.

اخبار:

نویسنده تاپیک: چوب پنبه و انتخاب آن  (دفعات بازدید: 4612 بار)

آفلاین علی

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 23
    • مشاهدۀ نمایه
چوب پنبه و انتخاب آن
« در: ۲۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۶:۵۴ »
سلام
من برای استفاده از چوب پنبه راهنمایی میخواستم . تنها یک سایز از آن را در اختیار دارم که بعد از انتخاب شیشه مناسب مجبور شدم با ضربه با کف دست و ضربات آرام با چکش آنها را بطوری وارد کنم که بنظر مطلوب میاد.
الف - در مورد روش استفاده از آن اگر اطلاعی دارید بفرمائید. جهت محکمتر کردن آن باید از چیز دیگری هم استفاده کرد؟
ب- چوب پنبه با سایزهای مختلف را از کجا می شود تهیه نمود؟
پ- سایت موروین یک سری درپوش پلاستیکی شبیه چوب پنبه داره ولی در مورد سایز دهانه شیشه مطلبی ننوشته آیا نظری دارید؟
[میهمانان مجاز به مشاهدۀ لینکها نیستند.لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید ]

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: ح ر

آفلاین Abjosaz

• هَدَل
  • مدیر کل
  • تعداد پست کاربر: 326
  • هَدَل هستم یک آبجوساز خانگی!
    • مشاهدۀ نمایه
    • آبجوسازی خانگی
چوب پنبه و انتخاب آن
« پاسخ #1 در: ۲۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۰:۳۵ »
بطریهای شراب چه 750 سی سی متداول و چه حجمهای دیگر، دهانۀ استانداردی دارند که قطر داخلی آن سه چهارم اینچ یا 19 میلیمتر است.چوب پنبه ها انواع مختلفی بر اساس قطر، طول(ارتفاع)،جنس،دانسیته و شکل دارند که هرکدام برای موقعیتی مناسب هستند. معمولترین استاندارد برای قطر چوب پنبه با شماره های 7 یا 8 یا 9 نمایش داده می شود.هرچه این عدد بزرگتر باشد یعنی بطری آببندی تر شده و برای نگهداری طولانی تر مناسب است. اصولاً گفته میشود که شمارۀ 7 (حدود 20میلیمتر قطر) برای حداکثر تا 6 ماه نگهداری، شمارۀ 8( حدود 22 میلیمتر) تا 2 سال و شمارۀ 9 (حدود 24 میلیمتر)برای بیشتر از 2 سال نگهداری مناسب هستند.همچنین است درمورد ارتفاع چوب پنبه( معمولاً 38 یا 44 میلیمتر یا حتی بلندتر) و دانسیتۀ آن که هرچه بیشتر باشد یعنی تماس شراب با بیرون کمتر و برای نگهداری بلند مدت مناسب تر است. توجه داشته باشید که شراب برای آمیزه شدن نیاز دارد که به مقدار مشخصی با هوای بیرون در طول زمان نگهداری در تماس باشد یا اصطلاحاً تنفس کند تا خوب جابیفتد ولی این مقدار هوا اگر زیادتر از حد باشد باعث اکسید و خراب شدن شخصیت شراب می شود و اگر کمتر باشد باعث طولانی تر شدن زمان جاافتادن شراب می شود.من تا به حال از چوب پنبه های پلاستیکی قارچی شکل که نیاز به چوب پنبه زن ندارند استفاده نکرده ام و کامنتهای خوبی هم درمورد آنها نخوانده ام هرچند مخصوص بطریهای شراب استاندارد هستند. لذا توصیه می کنم از چوب پنبۀ استاندارد شراب که به شکل استوانۀ کامل(نه گوه ای شکل) است و حداقل شمارۀ 8 استفاده کنید که البته نیاز به چوب پنبه زن هم دارد. هنگامی که شما به راحتی می توانید با فشار دست چوب پنبه را داخل بطری کنید به معنی این است که کارکردش از شمارۀ 7 هم کمتر بوده و نمی توانید از آن برای نگهداری بیش از یکی دو ماه استفاده کنید البته می توانید رویش را موم اندود کنید ولی اینطوری راه تنفس شراب را می بندید و شرابتان آمیزه نمی شود(هرچند اگر چاره ای نیست این تنها راه نگهداری بلند مدت بطریهاست).پس اگر امکان خرید ار فرنگ را دارید چوب پنبه زن و چوب پنبۀ مناسب تهیه و استفاده کنید تا زحماتتان از دست نرود.نکتۀ دیگر اینکه یادتان باشد چوب پنبه های شمارۀ 9 را با چوب پنبه زنهای دستی معمولی هم نمی توانید وارد کنید و نیاز به چوب پنبه زنهای بزرگتر رومیزی یا زمینی دارید پس همانطور که گفتم بهترین انتخاب چوب پنبۀ شمارۀ 8 است با یک چوب پنبه زن دستی 20 تا 30 دلاری. چوب پنبه را اگر از خارج تهیه کنید هم کیفیت خیلی بهتر و قیمت خیلی پایینتر دارد ولی در ایران چوب پنبه های خوب کمیاب است و قیمتش هم خیلی بالاست مثلاً در خیابان ناصرخسروی تهران می توانید چند نوع چوب پنبه را گیر بیاورید که مناسب باشد ولی حداقل هر عدد 1500 تا 2000 تومان قیمت دارد(البته این قیمت یکی دوسال پیش است!) ولی همین چند ماه پیش من 100 عدد چوب پنبۀ درجه یک از خارج خریدم به قیمت 7 پوند و یکی از آشنایان برایم آورد یعنی حدود 350 تومان برای هرکدام.

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: Illi, Folani, ح ر, master

آفلاین moslem

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 26
    • مشاهدۀ نمایه
چوب پنبه و انتخاب آن
« پاسخ #2 در: ۲۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۲:۳۷ »
سلام
استاد جسارتاً معادل انگلیسی چوب پنبه زن رو لطف می فرمایید؟
من هم واسه بطری کردن شراب در حال خرید چوب پنبه و جوب پنبه زن هستم از آمازون
سوالی که داشتم این مدل چوب پنبه زن و چوب پنبه اگه اوکی هستن از نظر شما  تا به کمک سایت های کمکی :(  اقدام به خرید کنم
بعضی از چوب پنبه های بسته بندی برای فروش، واژه USED در کنارشون نوشته شده و قیمتشون کمتره؟
(ببخشید اینجا میپرسم به نظرتون واسه خرید ریشه رازک می تونم الان اقدام کتن یا اینکه صبر کنم تا اواخر زمستان؟)
بسیار ممنون
جوب پنبه زن
چوب پنبه

آفلاین Abjosaz

• هَدَل
  • مدیر کل
  • تعداد پست کاربر: 326
  • هَدَل هستم یک آبجوساز خانگی!
    • مشاهدۀ نمایه
    • آبجوسازی خانگی
چوب پنبه و انتخاب آن
« پاسخ #3 در: ۲۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۴:۰۱ »
چوب پنبه زن بطری به انگلیسی Bottle Corker و چوب پنبه هم Corks
واژۀ used هم به معنی کارکرده (دست دوم) است.خرید دست دوم پلاستیکی را توصیه نمی کنم ولی اگر مدل فلزی تمیز باشد به نظرم می توان دست دومش را هم خرید.سعی کنید دنبال مواردی در آمازون یا EBAY بگردید که هزینۀ ارسال (shipping) کمتری داشته یا جزو طرح ارسال رایگان باشد.
چوب پنبه زنی که انتخاب کرده اید خوب است و می تواند شمارۀ 8 را هم بزند ولی این مدل چون دو اهرمه(Double Lever) است چوب پنبه را فشرده نمی کند و  فقط فشار می دهد در نتیجه نیروی کمی بیشتر از مدل سه اهرمه( 3LEVER) که ابتدا چوب پنبه را فشرده و با حرکت بعدی به داخل بطری فشار می دهد لازم دارد.چوب پنبۀ انتخابی تان هم خوب است ولی ارزانتر هم می توانید پیدا کنید اگر برایتان زیاد مهم نیست می توانید چوب پنبۀ بدون نقش و نگار که ارزانتر است بخرید.در خرید عجله نکنید و ابتدا خوب بگردید.برای خرید ریشۀ رازک الان زود است ولی برخی سایتها از الان پیش فروش می کنند و معمولاً قیمت پیش فروش کمتر است.

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: Illi, ح ر

آفلاین Beer is Life

• آبجوساز خانگی ماهر
  • **
    • مشاهدۀ نمایه
چوب پنبه و انتخاب آن
« پاسخ #4 در: ۲ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۱:۳۶ »
سلام استاد. من پارسال شراب گرمانتین درست کرده بودم و چون از متابی سولفیت سدیم استفاده کرده بودم الان بعد از خوردنش سر درد خفیفی می گیرم و البته بقیه هم! بعد از خوندن مطالب شما تصمیم گرفتم حتما برای شراب قرمز امسالم چوب پنبه تهیه کنم که متاسفانه در مشهد فقط یکجا پیدا کردم که به قیمت 4500 تومان! 2 عدد خریدیم فعلا. قطرش 3 سانت و ارتفاع 5 سانت و برخلاف نظر شما که فرمودید استوانه ای باشد و نه گوه ای شکل فروشنده فقط گوه ای شکل داشت.
این 2 عدد رو برای 2 بطری 6 لیتری گرفتم و راحت با فشار دست وارد شد. می خوام بدونم اگر شیشه ها خوابیده شوند آیا احتمال بیرون آمدنش است؟ خمیر مجسمه سازی هم طبق فرموده شده قبلا برای آبجوسازی تهیه کرده بودم و 2 سالی است از آن استفاده می کنم (هرچند اصلا ازش راضی نیستم چون خیلی بدجور به ظروف می چسبن و آلودگی ایجاد می کنند و تا کنون هم به فکر جایگزین کردنش نبودم) ولی اگر با خمیر دور چوب پنیه رو بپوشانم به قول شما دیگه کارکرد چوب پنبه از بین می ره و شراب نفس نمی کشه.
یه سایت هم الان دیدم می فروشه که همانطور که فرمودید اینم دفترش انگار ناصر خسروست

دستگاه های چوب پنبه زن خیلی شبیه تشک زن هستند به نظرتون میشه از اونا به جای چوب پینه زن استفاده کرد؟
باز هم از زحمات شما بسیار سپاسگزارم
تلخی ها و شیرینی ها ساخت آبجو حکایت زندگی است با فرازها و فرودهایش که همگی آن در گرو خود ماست و نه قضا و قدر

آفلاین enjoy of beer

• مدیر آبجوسازی
  • تعداد پست کاربر: 76
    • مشاهدۀ نمایه
چوب پنبه و انتخاب آن
« پاسخ #5 در: ۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۲:۰۶ »
سلام
با اجازه استاد
دوست عزیز اگر چوب پنبه شما به همین راحتی و با فشار دست داخل شیشه شود، خوب احتمال اینکه به همین راحتی نیز خارج شود نیز هست. مگر قطر دهانه شیشه شما چقدر است؟ برای آببندی میتوانید از موم استفاده کنید که کارکردن با آن ریاد هم سخت نیست.
از کجا مطمئن هستید که سردرد شما مربوط به متابیسولفیت است؟
با دستگاه تشتک زنی امکان چوبپنبه زنی وحود ندارد. چرا که دو مکانیزم متفاوت دارند.

آفلاین Beer is Life

• آبجوساز خانگی ماهر
  • **
    • مشاهدۀ نمایه
چوب پنبه و انتخاب آن
« پاسخ #6 در: ۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۴:۱۱ »
قطر دهانه شیشه 6 لیتری حدود 2.5 سانت هستش که البته شیشه ها ساخت اهواز هستند و خیلی کیفیت بالایی ندارند ولی محکم هستند.
راستش دیگه هر کاری کردم نتونستم چوب پنبه رو با دست بکشم بیرون!
برای سردرد هم گفتم یه احتمالش همین متابی سولفیت شاید باشه که استاد فرموده بودند. البته شاید دلایل دیگه ای هم داشته باشه.
اگر از موم استفاده کنم مشکلی بابت تنفس شراب بوجود نمی آید؟ اگر قرار باشه کامل مومش کنم و دیگه شراب نتونه نفس بکشه خوب همون سر بطری رو می زارم و دیگه نیازی به این چوب پنبه ها نیست.
به نظرتون اگر با سیم های گل فروشی مهارش کنم بهتر نیست و اینکه شیشه رو کامل نخوابونم و فقط به صورت مایل باشه که شراب با چوب پنبه تماس داشته باشه.
ممنون ار راهنماییتون
تلخی ها و شیرینی ها ساخت آبجو حکایت زندگی است با فرازها و فرودهایش که همگی آن در گرو خود ماست و نه قضا و قدر

آفلاین enjoy of beer

• مدیر آبجوسازی
  • تعداد پست کاربر: 76
    • مشاهدۀ نمایه
چوب پنبه و انتخاب آن
« پاسخ #7 در: ۱۲ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۵:۱۷ »

اگر از موم استفاده کنم مشکلی بابت تنفس شراب بوجود نمی آید؟
... اینکه شیشه رو کامل نخوابونم و فقط به صورت مایل باشه که شراب با چوب پنبه تماس داشته باشه.

سلام
دقیقا همینطور است. اگر درِ شیشه را موماندود کنید دیگر امکان تنفس نمیباشد.
به نظر میرسد مایل قرار دادن شیشه فکر خوبی باشد. ولی باید ابتدا از طاببندی شیشه اطمینان حاصل کنید.
به نظرم با احتیاط شیشه را بخوابانید و با دقت ظرف چند روز آنرا تحت نظر قرار دهید که آیا نشتی دارد یا خیر. اگر نداشت که فبها. و اگر نشتی داشته باشد، مایل قرار دادن آن نیز فایده ای ندارد.
نتیجه را اعلام بفرمایید
در ضمن چقدر قیمت چوب پنبه را گران خریدید! که البته اینجا همین است.
من ۲۰۰ عدد چوب پنبه را خریدم ۳۰ یورو
موفق باشید

آفلاین FARAVAHAR

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 48
    • مشاهدۀ نمایه
چوب پنبه و انتخاب آن
« پاسخ #8 در: ۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۹:۴۷ »
با سلام خدمت اساتید
من امروز 1395/9/1 یه سر رفتم ناصر خسرو برای خرید چوب پنبه
فروشگاه های بر خیابون قیمتهای پرت و پلا میدادن و به نوعی قیمت رو پرت میکردن!
با گشت و گذار و پرس و جو مغازه ای رو پیدا کردم که قیمت هاش نسبت به بقیه بسیار متفاوت بود و حتی با کیفیت به مراتب بهتر.
چوب پنبه شماره 8 با قطر 22میلیمتر و ارتفاع 38 میلیمتر رو خریدم دانه ای 1000 تومان
دستگاه چوب پنبه زن رومیزی و دستی ساخت پرتغال هم داشت. که بنظرم قیمتش معقول بود (دستی 180هزار تومان و رومیزی 390هزار تومان)
خلاصه که پول همراهم نبود وگرنه یدونه رومیزیش رو حتماً میخریدم.

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: محمد رضاا

آفلاین FARAVAHAR

• علاقمند آبجوسازی
  • *
    • مشاهدۀ نمایه
چوب پنبه و انتخاب آن
« پاسخ #9 در: ۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۰:۴۳ »
اساتید و دوستان گرامی
آیا نیازی به ضدعفونی کردن چوب پنبه ها قبل از استفاده هست یا خیر؟
اگر نیاز به ضدعفونی هست با متا بی ضدعفونی بشن یا روش دیگه ای پیشنهاد میدهید؟

آفلاین شلی

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 41
    • مشاهدۀ نمایه
چوب پنبه و انتخاب آن
« پاسخ #10 در: ۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۴:۳۱ »
درود.faravahar عزیز لطفا آدرس دقیقتری از مغازه چوب پنبه فروشی بدهید تا ما هم تهیه کنیم.با سپاس

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: moslem

آفلاین FARAVAHAR

• علاقمند آبجوسازی
  • *
    • مشاهدۀ نمایه
چوب پنبه و انتخاب آن
« پاسخ #11 در: ۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۹:۲۰ »
درود.faravahar عزیز لطفا آدرس دقیقتری از مغازه چوب پنبه فروشی بدهید تا ما هم تهیه کنیم.با سپاس
نمیدونم آدرس دادن توی انجمن بر طبق قوانین هست یا نه
ولی براتون پیام خصوصی میکنم

آفلاین moslem

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 26
    • مشاهدۀ نمایه
چوب پنبه و انتخاب آن
« پاسخ #12 در: ۱ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۳:۵۳ »
لطفا آدرس را برای من هم بفرستید
کاش عکسی از چوب پنبه زن ها (دستی و رومیزی )میفرستادید ببینیم نسبت به قیمتش ارزش دارن یا نه

آفلاین شلی

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 41
    • مشاهدۀ نمایه
چوب پنبه و انتخاب آن
« پاسخ #13 در: ۱ آذر ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۹:۵۵ »
جناب faravaharممنون از راهنماییت

آفلاین FARAVAHAR

• علاقمند آبجوسازی
  • *
    • مشاهدۀ نمایه
چوب پنبه و انتخاب آن
« پاسخ #14 در: ۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۰:۵۳ »
لطفا آدرس را برای من هم بفرستید
کاش عکسی از چوب پنبه زن ها (دستی و رومیزی )میفرستادید ببینیم نسبت به قیمتش ارزش دارن یا نه
والا عقلم نرسید عکس بگیرم از چوب پنبه زن ها ;D
با یه سرچ ساده توی گوگل میتونید انواع چوب پنبه زن ها رو ببینید
ضمن اینکه گاهی بعضی محصولات نسبت به نیاز باید ارزش سنجی بشن، نه نسبت به قیافه ;)