inequality

خوش آمدید, میهمان گرامی
لطفاً برای فعالیت در انجمن و استفاده از امکانات سایت ثبت نام کنید.
چنانچه قبلاً ثبت نام کرده اید، با درج مشخصات کاربری خود وارد شوید.

اخبار:

نویسنده تاپیک: مخزن کنترل دما همراه با رس کشی  (دفعات بازدید: 113 بار)

آفلاین javadzobeidi

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 7
    • مشاهدۀ نمایه
مخزن کنترل دما همراه با رس کشی
« در: ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰:۵۷ »
من دارم ته دیگ یک المنت می زارم که به یک ترموستات وصله بالای ترموستات هم یک توری نصب میکنم که هم برای رس کشی هم برای اینکه مالت ها به المنت نخورن و نسوزن . به نظر شما کار درستی هست و اینکه ایا نیاز هست دیگه یک مش مسی برای رس کشی ته دیگ درست کنم .

آفلاین Yasfal

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 832
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #1 در: ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۴:۴۱ »
 آقاي javadzobeidi
از طريق پيام خصوصي هم جوابتون رو دادم ولي اينجا مفصل تر توضيح ميدم كه دوستان هم استفاده كنند.
در بيشتر كشورهايي كه هزينه ي برق مصرفي از گاز كمتر هست و مردم آبجوسازي ميكنند، استفاده از المنت برقي خيلي رايج هست و هم در خيساندن، هم در پخت و هم در تقطير استفاده ميشه. المنت حرارت كافي براي خيساندن داره. ولي اگر مخزن پخت خيلي بزرگ باشه بايد از دو عدد المنت يا بيشتر استفاده كنيد. المنتها حتما مثل كتريهاي برقي بايد ضد آب و مخصوص قرار گرفتن داخل آب باشه.در زمان خيساندن، حرارت المنت ممكنه كمي زياد باشه و براي كم كردنش كافيه يك ديود سر راه يك سيمش بذارين كه حرارتش نصف بشه. براي خارج كردن از مدار يا بايپس ديود هم از يك كليد طبق عكس پيوست استفاده كنيد. سيم دومش هم كه به رله ي ترموستات وصل ميشه تا بموقع قطع و وصل بشه. ميتونيد از ترموستاتهاي الكترونيكي استفاده كنيد. من يك ترموستات با يك كنترلر و سنسور دما و ... ساختم كه قابل برنامه ريزي هست و بازه هاي زماني و دماهاي مختلف رو از قبل روش تعريف كردم و بصورت اتوماتيك تمام مراحل رو كنترل ميكنه و در زمانهاي مشخص دما رو افزايش ميده.
در خصوص همزدن، در پخت آبجو حتي اگر از حرارت شعله هم استفاده كنيد، لازمه كه دايم هم بزنيد كه حرارت يكنواخت بشه و در قسمت پايين كه حرارت بيشتر هست، قندها اصطلاحاً كاراملايز نشن. براي همين من از يك همزن يا ميكسر برقي با پروانه ي كوچك استفاده كردم كه در تمام مدت خيساندن و پخت روشن هست.
نصب توري براي جدا كردن حريره و رس كشي خوبه، اما كمكي به جدا كردن حريره و مالت از المنت نميكنه. ديگ پختتون هم بهتره كه از مخزن خيساندن و رس كشي جدا باشه. چون مخزن خيسانده بايد عايق باشه كه دماي داخلش زياد تغيير نكنه و قابل كنترل باشه. من از يك يخدان صندوقي استفاده كردم و يك روكش سيمي بافت شلنگ به عنوان مش خروجي از داخل به شير خود كلمن وصل كردم كه هم به عنوان توري و هم فيلتر خروجي عمل ميكنه.

به این پست 1 فایل،پیوست شده است.برای مشاهده یا دانلود لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
C88D7899-089E-4661-8289-37383C1506A1.jpeg
برود هر كه دلش خواست شكايت بكند!
شهر بايد به من الكلي عادت بكند...

آفلاین javadzobeidi

• علاقمند آبجوسازی
  • *
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #2 در: ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۴:۳۵ »
برای همز زدن از چه موتوری استفاده کنم چون یک مقدار حجم 15 الی 20 لیتر خیلی سنگینه برای موتور های کوچیک یا این همزن های دستی .
برای رس کشی زیرش دارم از لوله مسی بصورت مش درست میکنم که یک باره باشه دیگه فقط باز هم اگر پمپ خاصی برای رس کشی می تونم استفاده کنم بگیر یا اگر فکر میکنی همون روش خروج و بازگردانی کفایت میکنه که بهتر.ممنون

آفلاین Yasfal

• علاقمند آبجوسازی
  • *
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #3 در: ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۹:۱۷ »
ميتونيد يك عكس از سيستمتون بگيرين؟

آفلاین javadzobeidi

• علاقمند آبجوسازی
  • *
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #4 در: ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۶:۳۶ »
هنوز کامل درستش نکردم ولی خوب چیز خاصی هم نداره چون دارم لوله مسی برای مش رو درست میکنم که کف دیگ بزارم . فقط برای هم زدن از چه موتوری استفاده می کنید که این حجم رو بتونه هم بزنه ممنون.

آفلاین Yasfal

• علاقمند آبجوسازی
  • *
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #5 در: ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۴:۰۳ »
عكس رو از اين بابت خواستم كه شايد با روش ديگري بشه كار همزدن رو انجام داد. فكر كنم از يك پمپ آب هم براي چرخش حريره و رس كشي ميخواين استفاده كنين. ميتونيد از همين پمپ به عنوان ميكسر استفاده كنيد و جهت پمپاژ رو برعكس كنيد به شكلي كه از بالاي مخزن مكش كنه و از لوله هاي مسي كف به داخل پمپ كنه. اينكار بدون نياز به موتور و پروانه باعث چرخش عالي داخل مخزن ميشه  و اصلاً نيازي به همزن نداريد. فقط اينكه بايد يك توري به عنوان فيلتر روي وروديش بذارين كه دانه هاي مالت وارد پمپ نشن.
اگر از ميكسر و پروانه هم استفاده كرديد لازم نيست پروانه ي همزن رو خيلي عمقي كار بذارين كه نياز به موتور خيلي قوي داشته باشه. فقط تا حدي مايع داخل مخزن همزده بشه و ثابت نمونه كفايت ميكنه. در زمان پخت هم كه ديگه مالت وجود نداره و حريره به راحتي همزده ميشه.
من براي همزدن شراب و انگور و كشمش، شفت پروانه رو به دريل ميبندم كه قدرت كافي براي همزدن و له كردن داشته باشه. ولي در مخزن خيساندن از يك موتور كه كوچكتر از پمپ آب كولر كوچكتر هست و يك پروانه به عنوان ميكسر استفاده كردم كه شفتش با زاويه حدود ٤٥ درجه تا وسط مخزن ميرسه.

آفلاین EVH5150

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 31
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #6 در: ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶:۵۹ »
با سلام، بنده هم دقیقا از روش جناب Yasfal استفاده میکنم با چنتد تا تفاوت؛ اول اینکه المنت و همزن رو روی یک تکه MDF قرار دادم تا در زمان خیساندن نقش درب مخزن رو هم داشته باشه و علاوه براین المت با مخزن هم در تماس نباشه، علاوه بر این برای تنظیم حرارت المنت از دیمر استفاده میکنم که تقریبا مشابه استفاده از دیود حرارت رو کم میکنه اما یه مقدار کنترل حرارت با رنج بیشتری امکان پذیره.
فقط به علت اینکه همزن نداشتم و هزینه خریدش رو هم نداشتم از یک موتور ظبط قدیمی و مقداری سیم ضخیم استیل یک همزن ساختم که خوبم جواب میده  ;D
اینم لینک عکساش:(توضیح: متاسفانه من همیشه در زمان فرستادن لینک یا عکس تو این سایت فونتم داغون میشه، پس به بزرگواری خودتون ببخشید...)

[میهمانان مجاز به مشاهدۀ لینکها نیستند.لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید ]

آفلاین javadzobeidi

• علاقمند آبجوسازی
  • *
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #7 در: ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۶:۱۰ »
یکی از مشکلاتش اینکه که ممکنه خیلی از مالت ها به المنت بخورن بسوزن درسته ؟

آفلاین EVH5150

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 31
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #8 در: ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۳:۲۱ »
یکی از مشکلاتش اینکه که ممکنه خیلی از مالت ها به المنت بخورن بسوزن درسته ؟
با قرار دادن دیود یا دیمر در سر راه المنت حرارت المنت کاهش پیدا میکنه و دیگه خطری نداره، اگه المنت شما با وجود دیود همچنان خیلی داغه میتونید یک تیکه توری استیل با فاصله کم دور تا دور المنت قرار دهید تا دیگه چیزی در تماس مستقیم با المنت نباشه.

آفلاین kamran674

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 15
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #9 در: ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۲:۴۴ »
با سلام امکانش هست دانه مالت داخل کیسه توری قرار داد تا دیگه با المنت در تماس نباشه؟

anything