inequality

خوش آمدید, میهمان گرامی
لطفاً برای فعالیت در انجمن و استفاده از امکانات سایت ثبت نام کنید.
چنانچه قبلاً ثبت نام کرده اید، با درج مشخصات کاربری خود وارد شوید.

اخبار:

* آخرین پست ها

پاسخ : درخواست اموزش شراب رام توسط Yonas
[امروز ساعت ۱۶:۳۳:۲۰]

پاسخ : عرق کشمش توسط ارش
[امروز ساعت ۱۵:۳۳:۲۸]

پاسخ : اندازه ی متناسب دیگ تقطیر و لوله خنک کننده توسط Mohamad
[امروز ساعت ۱۵:۳۲:۵۱]

تشتک زن درب نوشابه توسط H4di
[امروز ساعت ۱۵:۳۱:۴۱]

پاسخ : اندازه ی متناسب دیگ تقطیر و لوله خنک کننده توسط Mohamad
[امروز ساعت ۱۵:۲۳:۲۰]

پاسخ : اندازه ی متناسب دیگ تقطیر و لوله خنک کننده توسط ارش007
[امروز ساعت ۱۵:۱۳:۰۱]

نویسنده تاپیک: ساخت دستگاه تقطیر خانگی بازودپز؟!؟!  (دفعات بازدید: 439 بار)

آفلاین arash74asghari@gmil.com

• آبجوساز خانگی تازه نفس
  • *
  • تعداد پست کاربر: 19
    • مشاهدۀ نمایه
ساخت دستگاه تقطیر خانگی بازودپز؟!؟!
« در: ۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۷:۵۹ »
باسلام خدمت دوستان واساتید محترم لطفا راجبه این موضوع راهنمایی بفرمایید مرسی.                       دوستان من میخوام به تازگی ساخت عرق رو شروع کنم خسته شدیم از بس اتانول با عرق های مزخرف رو خوردیم.بگذریم سوال من اینه برای ساخت دستگاه تقطیر یک عدد زودپز.سه متر لوله ی المینیومی یا مسی باقطر داخلی هشت میلی متر که به صورت مارپیچ شده باشه.یک سطل که لوله مارپیچ در داخل ان قرار بگیره.اب بندی کردن خروجی لوله از سطل با استفاده از چسپ دوقلو.وصل کردن سر لوله مسی یا المینیوم به سر زودپز و اب بندی کردن با چسب. درنظرداشته باشین لوله باقطر داخلی هشت میلی متر. فقط میمونه  دما سنج رو کجا نصب کنم که درجه حرارت رو 78 بمونه .برا تولید اتانول. سوال اینجاس آیا این روش دستگاه تقطیر مناسب هست؟؟؟و اگر نیست از دوستان خواهش دارم تا تمام لوازم جهت ساخت دستگاه تقطیر خانگی رو بنویسن و یه توزیح جامع دراین خصوص بگن تا من و بقیه دوستانی که قرار این کارو بکنن متوجه بشن و اگر دستگاه تقطیر خوبی در بازار به جز گلابگیر که به گفته اساتید خوب نیست معرفی کنن که هم خونگی یا صنعتی باشه ولی امن و در عین حال دماسنج و غیره .....داشته باشه باتشکر از دوستان عزیز اگه امکانش هست نظراتتونو راجع به دستگاه تقطیر بفرمایید تا من و دوستان دیگه استفاده کنیم با تشکر از شما

آفلاین Yasfal

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 832
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #1 در: ۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۹:۰۴ »
سلام
تقريبا همه ي دوستان از همين روش يا روشي مشابه استفاده ميكنند.
در مرحله ي اول يك عدد زودپز با حجم مناسب لازمه كه ميتونين كمي بيشتر هزينه كنيد و يك ديگ استيل بسازيد كه درش مثل زودپز آببندي بشه.
بعضي از زودپزها دوتا سوپاپ دارن كه يكيش به عنوان خروجي بخار و دومي براي نصب دماسنج ميتونه استفاده بشه.
استفاده از دماسنج خيلي مهم نيست و دماي تقطير ربطي به توليد اتانول يا متانول نداره.
براي لوله ي خنك كننده حتما از لوله مسي و يا استيل استفاده كنيد و به هيچ وجه از لوله ي آلومينيومي استفاده نكنيد.
براي ارتباط بين ديگ و لوله هم از شيلنگ سيليكوني استفاده كنيد كه در مقابل حرارت مقاوم هست و تاثيري روي بو و طعم الكل نداره.
برود هر كه دلش خواست شكايت بكند!
شهر بايد به من الكلي عادت بكند...

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: Amir1357

آفلاین واتوواتو

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 357
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #2 در: ۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۱:۳۶ »
با درود
دستگاه تقطیر در بازار نیست و خودت باید بسازی یا سفارش بدهی بسازند در بازار دستگاه گلابگیری هست.
اما اگر خواستی با زودپز عرقگیری کنی برای وصل کردن سر لوله مسی به زودپز بجای استفاده از چسب از چند سانت شیلنگ گاز و دو عدد بست گاز استفاده کن و همینطور سه متر لوله زیاد است و یک متر یا نهایت دومتر کافیست.
دماسنج باید داخل دیگ تقطیر کنار لوله خروجی هوا نصب شود اما اگر از زودپز استفاده کردی نیازی به دماسنج نیست چون دردسر زیادی دارد و باید درب زودپز سوراخ شود.
در زمان عرقگیری با زودپز شعله گاز را تا حد ممکن کم کن و اجازه بده تقطیر به آرامی و کندی انجام شود.
بنده در ابتدا چندسالی به همین روش با زودپز عرقگیری میکردم اما اگر اهل عرق هستی پیشنهاد میکنم یک دیگ تقطیر مناسب سفارش دهید بسازند که کارتان راحت و اصولی باشد
موفق باشید
زشت باش، ولی خودت باش

آفلاین واتوواتو

• علاقمند آبجوسازی
  • *
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #3 در: ۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۱:۳۹ »
[میهمانان مجاز به مشاهدۀ لینکها نیستند.لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید ]
سلام
براي لوله ي خنك كننده حتما از لوله مسي و يا استيل استفاده كنيد و به هيچ وجه از لوله ي آلومينيومي استفاده نكنيد.
با درود مجدد و با اجازه از صاحب خانه یک سوال داشتم
جناب Yasfal لوله آلومینیمی چه مشکلی دارد؟
برای الکل مشکل ساز است یا در طعم و بو تاثیرگذار است؟ یا دلیل دیگری دارد؟
زشت باش، ولی خودت باش

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: arash74asghari@gmil.com

آفلاین Yasfal

• علاقمند آبجوسازی
  • *
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #4 در: ۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۱:۰۲ »
واتوواتوجان
كلا استفاده از ظروف آلومينيوم، در صنعت پخت و پز و مشروب سازي، توصيه نميشه و گفته ميشه كه اين ماده سرطان زا هست و البته كه همينطوره. حتي اگر از ديگ آلومينيومي براي پخت قبل از تخمير هم استفاده بشه گفته ميشه كه براي سلامت مخمرها و محصول هم مضر هست و تا جايي كه يادم هست استاد هدل هم در مطالب خود به اين موضوع در گذشته اشاره كردند. اين درحاليست كه مس، هم براي خود ما و هم مخمر ها مفيد و لازمه. استيل هم كه كلا تاثيري روي فرآيند نداره. شلنگ پلاستيكي هم وقتي حرارت ميخوره بوي خيلي بدي به الكل ميده و همينطور استفاده از انواع چسب. شلنگ سليكوني رو ميتونيد از ناصرخصرو بخريد و سايزش رو جوري انتخاب كنيد كه بدون نياز به بست، روي خروجي زودپز و لوله ي مسي محكم بشه.

به این پست 1 فایل،پیوست شده است.برای مشاهده یا دانلود لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
2446CDD7-122B-4D99-B2D4-948498AA0B43.jpeg

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: ساکارو, واتوواتو, Amir1357

آفلاین واتوواتو

• علاقمند آبجوسازی
  • *
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #5 در: ۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۲:۴۴ »
ممنون از پاسخ تون
بنده درمورد سرکه خبر داشتم که نباید از آلومینیوم استفاده شود زیرا اصلا آلومینیوم در سرکه حل میشود. اما درمورد الکل خبر نداشتم و بجز دیگ تقطیر اصلیم که مسی هست یک دیگ کوچیک دم دستی دارم که لوله خنک کننده آن آلومینیومی هست بخاطر همین پرسیدم ببینم چه مشکلی ایجاد میکند.
آن زمان که از زودپز استفاده میکردم فقط از چند سانت شیلنگ استفاده میکردم و لوله خنک کننده را دقیقا روی خروجی هوای زودپز قرار میدادم و با استفاده از دو عدد بست گاز آن را محکم میکردم طوری که عرق با شلنگ در تماس نباشد و در واقع از شیلنگ بعنوان اتصال استفاده میکردم
زشت باش، ولی خودت باش

آفلاین Yasfal

• علاقمند آبجوسازی
  • *
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #6 در: ۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۳:۴۷ »
اتصال مستقيم لوله به ديگ خوبه فقط كمي انعطاف پذيري سيستم رو كم ميكنه.
من قبلا يكباراز شلنگ پلاستيكي استفاده كردم و كل محصول رو دور ريختم. كلا انگار پلاستيك مذاب ميخوردم. اما اين شلنگ هاي سيليكوني عالي هستنند. خيلي هم ارزان و در دسترس

• آبجوساز خانگی تازه نفس
  • *
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #7 در: ۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۵:۵۳ »
سلام . تشکر از شما دوست عزیز و جناب واتو واتو مرسی از شما که تجربیاتتون رو در اختیار من و دوستان دیگر قرار دادین . ومن حتما از توصیه های شما و جناب واتو واتو استفاده خواهم کرد .تشکر ویژه از شما و دیگردوستان.

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: واتوواتو

• آبجوساز خانگی تازه نفس
  • *
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #8 در: ۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۷:۲۶ »
با سلام خدمت استاد عزیز فقط چند سوال داشتم اگه بنده رو راهنماییی بفرمایید ممنون میشم.یک:قطر لوله مسی چقد باشه.و اندازه طولی ان دومتر کافیه.منظور قطر و طول لوله مسی؟؟دو:شیلنگ سیلیکونی که طبق تصویری که شما محبت کردین ارسال کردین از کجا باید تهیه کرد منظور چه مغازه ای؟؟سه :من دیگ روحی یا استیل دارم و زودپز کدومشون بهتره برا دیگ تقطیر؟؟ بعد طبق عکس دستگاه تقطیر شما یعنی یک سر سیلیکون رو به دیگ و سر دیگر روبه لوله مسی وصل میکنیم  مثه عکس و بعد درادامه لوله مسی که مارپیچ شده یا خنک کننده رو داخل سطل اب قرارمیدیم ؟؟؟ اگه میشه لطف کنین به سوالات بنده جواب بدین تا از فرمایشات شما بهره ببریم و اگر هم میشه یه کم کامل تر توزیح بدین اگر من جایی رو از قلم انداختم شما تصیح بفرماید با تشکر از شما استاد عزیز و دیگر استادان هم راهنمایی بفرمایند مچکرم شاید سوال خعلی ها باشد !. ;)

آفلاین واتوواتو

• علاقمند آبجوسازی
  • *
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #9 در: ۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۳:۴۷:۲۱ »
با درود
برای لوله خنک کننده میتوانی از همان لوله های مسی که برای روشنایی های گازسوز استفاده میشود از مغازه های ابزار فروشی تهیه کنی.
اگر دیگ شما کمتر از 10 لیتر است یک متر لوله کافیست و اگر دیگ شما بزرگتر است میتوانی از دومتر لوله استفاده کنی.
توجه داشته باشید که طول و قطر زیاد لوله خنک کننده برای تقطیر نیاز به فشار بخار زیادی دارد و ممکن است عمل تقطیر را با مشکل مواجه کند.
درمورد دیگ تقطیر هم دیگ روحی مناسب نیست.
اگر درب دیگ استیل شما مثل زودپز خوب آببندی میشه استیل بهتره اما اگر درب مناسبی ندارد از همان زودپز استفاده کن.
یک طرف شیلنگ سیلیکونی را به خروجی هوای زودپز و طرف دیگر آن را به لوله خنک کننده وصل کن و لوله خنک کننده را در سطل آب قرار بده.
توجه داشته باش که با شروع تقطیر آب سطل نیز گرم میشود و باید دائماً آب خنک جایگزین آب گرم کنی.
موفق باشی
زشت باش، ولی خودت باش

کاربرانی که از این پست تشکر کرده اند: arash74asghari@gmil.com, Amir1357

آفلاین اریا

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 23
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #10 در: دیروز ساعت ۲۳:۲۷:۴۳ »
سلام و خسته نباشید و ممنون از راهنماییتون
ممنون میشم بگید چرا بعضی زود پز ها موقع عرق گیری می پکه؟؟ راه درست کردن این مشکل چیه؟؟ چه موقعه بفهمیم این عمل میخواد انجام بشه؟؟
مرسی

آفلاین Yasfal

• علاقمند آبجوسازی
  • *
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #11 در: امروز ساعت ۰۲:۲۹:۳۲ »
منظورتون از ميپكه چيه؟ يعني موقع عرقگيري ميتركه؟!

آفلاین اریا

• علاقمند آبجوسازی
  • *
  • تعداد پست کاربر: 23
    • مشاهدۀ نمایه
« پاسخ #12 در: امروز ساعت ۰۸:۳۸:۲۱ »
 ;D ;D ;D
بله منظورم ترکیدنه؟؟
مرسی